Jak łatwo zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Nawyki żywieniowe

Nawyki żywieniowe, to nic innego jak sposób odżywiania się – wszystkie czynności związane z jedzeniem, które wykonujemy rutynowo lub naturalnie. Możemy je podzielić na dobre (zdrowe) i złe, do których należą, np.: podjadanie słodyczy, jedzenie fast foodów w szybkim tempie w ramach obiadu, czy codzienne spożywanie alkoholu. Ludzie, często uważają, że nie są w stanie zmienić swojego trybu życia, że będzie to wymagało od nich wielu, poważnych zmian i wyrzeczeń. Prawidłowe odżywianie ma ogromne znaczenie dla naszego życia codziennego. Warto więc zrezygnować ze złych nawyków na rzecz zdrowego trybu życia i regularnej aktywności fizycznej.

Zmiana nawyków żywieniowych

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest wcale niczym trudnym, wystarczy tylko stosować się do kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest regularne i częste jedzenie posiłków. Nasze ciało szybko przyzwyczaja się do regularności, przez co zbilansowany posiłek, a w gruncie rzeczy składniki odżywcze są w bardzo przemyślany sposób wchłaniane przez organizm. Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami odbierane są jako zagrożenie, w którym istota ludzka zaczyna magazynować zapasy, często w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli zaczniemy dostarczać mu regularnie wartości odżywcze, będzie je na bieżąco wykorzystywał. Pamiętajmy, że śniadanie należy do najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Warto zaznaczyć, że niespożycie pierwszego posiłku do trzydziestu minut po przebudzeniu prowadzi do spadku ilości glukozy we krwi, a co za tym idzie – nasza energia spada. Kolejnym krokiem do zmian żywieniowych, powinno być wprowadzenie do naszego jadłospisu więcej warzyw i owoców.

 

Sięgajmy po różne postaci – surowe, blanszowane, pieczone, w formie sałatek czy świeżo wyciskanych soków. 50% naszego posiłku powinny stanowić warzywa, 30% pełnoziarniste węglowodany, takie jak: kasza gryczana, jęczmienna, makarony pełnoziarniste, brązowy lub dziki ryż, a także pieczywo pełnoziarniste; 20% naszego dania to białko – rośliny strączkowe, ryby. Pamiętajmy również o regularnym, całodniowym nawodnianiu naszego organizmu, pijąc wodę. Osoby dorosłe powinny wypijać 1,5-2l wody każdego dnia. Utrata wody szczególnie się zwiększa podczas aktywności fizycznej, a każdy ubytek płynu powinien być na bieżąco uzupełniany, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. W celu poprawienia nawyków żywieniowych powinniśmy również ograniczyć spożywanie soli w naszych posiłkach. Zalecenia WHO mówią, że dziennie nie należy spożywać więcej niż 6 gram soli. Jest to zaledwie jedna, mała łyżeczka. Nadmiar jej prowadzi do nadciśnienia, dlatego warto ją zastąpić świeżymi ziołami i innymi przyprawami. Warto ograniczyć spożywanie słodyczy, które są źródłem pustych kalorii. Dostarczają organizmowi dużej ilości energii, której nadmiar zostaje zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Produkty cukiernicze nie zawierają żadnych składników odżywczych.

Podsumowanie

Każdy z nas ma inne nawyki żywieniowe. Warto jednak pamiętać, żeby były one zdrowe i miały korzystny wpływ na nasz organizm. Warto pamiętać, że nie tylko dieta ma wpływ na naszą kondycję, wygląd i zdrowie. Ogromną rolę odgrywa wysiłek fizyczny, który powinien towarzyszyć nam każdego dnia przez co najmniej 30 minut. Nie tylko dotlenia organizm, ale również ma wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie, wzmacnia odporność, ułatwia koncentrację i opóźnia proces starzenia się. Dobrą motywacją z pewnością będą na przykład spacery z rodziną, czy ukochanym pupilem.