Jak schudnąć bez efektu jojo?

Efekt jojo to chudnięcie i przybieranie na wadze – często z nawiązką – na zmianę. Jest to powszechnie znany problem wśród osób, które stosują diety i próbują schudnąć. Głównymi przyczynami efektu jojo jest brak aktywności fizycznej i powracanie do złych nawyków sprzed diety. To właśnie najczęściej powoduje, że po wysiłkach związanych z treningami i trzymaniem się diety zdarza się nam wracać do starej wagi a nawet osiągnięcie większej ilości kilogramów niż przez zastosowaniem diety.

Najważniejsze zasady pozwalające uniknąć efektu jojo

Najtrudniejszym etapem walki o piękną sylwetkę jest umiejętność utrzymania zamierzonej wagi. Aby utrzymać upragnioną wagę niezbędne jest wyrobienie w sobie zdrowych nawyków żywieniowych i utrzymanie ich nawet po zakończeniu diety a także aktywność fizyczna. Bez tych dwóch elementów twojej sylwetce grozi efekt jojo. Dlatego po zakończeniu diety odchudzającej nie należy spieszyć się ze zwiększaniem kaloryczności posiłków. Dieta odchudzająca jest dla organizmu czymś w rodzaju głodówki, jeśli po jej zakończeniu dostarczysz mu zbyt dużą ilość kalorii zacznie gromadzić niechciany tłuszcz aby zabezpieczyć się w przypadku kolejnego okresu głodówki.
Poza utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych bardzo ważne jest również dbanie o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Jest ona niezbędna nie tylko do spalenia niechcianych pokładów tłuszczu, ale również do zachowania pięknej sylwetki już po zakończeniu diety odchudzającej. Regularna aktywność fizyczna pozwala również na utrzymanie dobrego metabolizmu który ma znaczący wpływ na wygląd naszego ciała a także na dobre samopoczucie.
Kolejny poważny błąd w drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i zminimalizowania ryzyka wystąpienia efektu jojo to nagradzanie się za wysiłki niezdrowym jedzeniem. Jeśli dietę traktujesz jak przykrą konieczność a w nagrodę za jej dotrzymanie pozwalasz sobie na spożywanie niezdrowego jedzenia jesteś na dobrej drodze do uzyskania efektu jojo. Potraktuj czas stosowania diety odchudzającej jako przyjemność. Spożywaj urozmaicone posiłki, jedz zdrowe przekąski a przede wszystkim uświadom sobie, że jest to zmiana sposobu żywienia na zawsze, a nie tylko na moment. W nagrodę na osiągnięte wyniki możesz na przykład wybrać się na basen albo do SPA. Jest to również przyjemny sposób wynagradzania trudu diety a przy okazji działa świetnie na sylwetkę i pozwala się zrelaksować.

Czego unikać w walce o piękną sylwetkę

Ryzyko pojawienia się efektu jojo zwiększają również:

  • diety głodowe- tego rodzaju diety spowalniają metabolizm, powodują złe samopoczucie a także dają znak organizmowi, że przy okazji spożywania jedzenia powinien zgromadzić zapasy w postaci tłuszczu na wypadek kolejnej głodówki.
  • unikaj stosowania diet monoskładnikowych – diety polegające na spożywaniu jednej grupy produktów nie działają korzystnie na organizm i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Spadek wagi można dzięki nim osiągnąć bardzo szybko, ale również na bardzo krótki czas. Poprzez stosowanie diety monoskładnikowej twój organizm nie otrzymuje cennych i potrzebnych składników.

Na podsumowanie

Proces odchudzania powinien być przeprowadzony rozsądnie i z korzyścią dla organizmu. Najważniejsze jest wyrobienie w sobie zdrowych nawyków żywieniowych i trzymanie się ich, nawet po zakończeniu diety odchudzającej. Pamiętaj również o spożywaniu odpowiedniej ilości wody oraz regularnym wysiłku fizycznym, który poza korzyściami odchudzającymi ma również pozytywny wpływ na samopoczucie, dzięki endorfinom. Traktuj nowe nawyki żywieniowe jako coś, co zostanie z tobą na zawsze i pamiętaj o urozmaicaniu posiłków co pozwoli ci na łatwiejsze przystosowanie się do nowych zasad odżywiania. Jeśli zapamiętasz te zasady zminimalizujesz ryzyko wystąpienia efektu jojo a twoja sylwetka będzie taka, jaką sobie wymarzysz.