Czy sama dieta wystarczy?

Decydując się na zrzucenie nadprogramowych kilogramów bardzo często stawiamy sobie zbyt duże cele. Zaczynamy jeść to, co powszechnie uznawane jest za zdrowe. Ograniczamy kalorie do niezbędnego minimum. Ćwiczymy codziennie i intensywnie. Obranie takiej taktyki niestety rzadko skutkuje, ponieważ nie tylko próbujemy zmienić zbyt dużo nawyków na raz, ale również nie przykładamy uwagi do tego jak funkcjonuje nasze ciało. Chęć szybkiej utraty wagi prowadzi do rozdrażnienia jeżeli nie widzimy od razu efektów, a wykonywanie czynności, których robić nie lubimy, na przykład ćwiczeń powoduje jedyne, że całkowicie rezygnujemy z naszego celu. Przed rozpoczęciem odchudzania warto więc zastanowić się w jaki sposób przejść na dietę oraz jaką rolę w tym procesie tak naprawdę odgrywają ćwiczenia.

Obranie realistycznej strategii

Najczęściej popełnianym błędem w odchudzaniu, który skutkuje szybką rezygnacją jest próba zmiany wielu nawyków na raz. Niestety, istnieje niewielu ludzi, którzy są tak wytrwali, że potrafią trzymać się swoich postanowień przez długi okres czasu. Warto więc podejść do tematu odchudzania rozsądnie i zamiast obiecywać sobie, że nigdy więcej nie zjemy czekolady chociaż do tej pory dzień w dzień zjadaliśmy całą tabliczkę, to ograniczyć się do np. tabliczki czekolady tygodniowo. Dając sobie czas i będąc wobec siebie wyrozumiałym wprowadzimy do swojego życia długoterminowe zmiany. Trzeba mieć też na uwadze to, aby nie korzystać z tak zwanych diet cud, ponieważ bardzo często narzucają one jedzenie konkretnych produktów lub ściśle określonej ilości kalorii, a to nie tylko jest trudne psychicznie, ale przede wszystkim wyniszczające dla organizmu.

Dieta podstawą odchudzania

Jesteś tym co jesz – to powiedzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Organizm potrzebuje nie tylko danej ilości kalorii dziennie, aby funkcjonować, ale także oczekuje, że dostarczymy mu różnych składników odżywczych. Niedostarczenie mu tego skutkuje początkowo utratą kilogramów, co wykorzystywane jest w tak zwanych dietach cud. Niestety, po pewnym czasie trzymanie się takiej diety powoduje znaczne obniżenie nastroju i stanu zdrowia, a efekty zaczynają być coraz mniejsze, ponieważ nasz metabolizm zwalnia – organizm uczy się funkcjonować na takiej ilości kalorii. Po zwiększeniu kaloryczności posiłków szybko przybieramy na wadze, uzyskując słynny efekt jo-jo. Rozpoczynając proces odchudzania musimy więc przede wszystkim określić ile wynosi nasze BMR – podstawowa przemiana materii i ściśle przestrzegać tego, aby nie dostarczać mniejszej ilości kalorii niż wynika to z tego parametru. Dodatkowo, powinniśmy określić ile wynosi nasze całkowite zapotrzebowanie kaloryczne i go nie przekraczać.

Ćwiczenia kluczem do sukcesu – czy aby na pewno?

Odchudzanie często wiąże się z wieloma zmianami w naszym życiu. Samo poszukiwanie wiedzy na ten temat to czas, który normalnie przeznaczylibyśmy na coś innego. Dodatkowo, uczymy się wybierać zdrowsze produkty w sklepie, zaczynamy przyrządzać posiłki samodzielnie częściej niż zazwyczaj, liczymy kalorie. Nic więc dziwnego, że codzienny trening nie jest dla nas atrakcyjny, zwłaszcza jeżeli do tej pory nie byliśmy zbyt aktywni. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że prawidłowo wprowadzona dieta nie wymaga dodatkowej aktywności, lecz z pewnością pomoże nam to w osiągnięciu celu. Przede wszystkim, wszelkie ćwiczenia przyspieszają metabolizm, co jest pożądanym przez nas zjawiskiem. Warto również pamiętać o tym, że aktywność fizyczna modeluje naszą sylwetkę, przez co efekty będą bardziej widoczne, a ciało szybciej dostosuje się do utraty kilogramów. Decydując się na zwiększenie swojej aktywności fizycznej musimy jednak pamiętać o tym, aby spalone w tym czasie kalorie uwzględniać w diecie.