Brak kalorii i pełnia smaku – cudowny napój czy szkodliwa zachcianka?
Cola light to popularny napój zarówno wśród osób odchudzających się, jak i tych które chcą utrzymać wagę. Wiele osób chwali ją także za smak, jest nieco mniej słodka od klasycznej wersji tego najpopularniejszego na świecie napoju. Kult szczupłego ciała i moda na zdrowe i niskokaloryczne odżywianie trwa w najlepsze. Nic więc dziwnego, że spożycie bezcukrowej wersji coli jest bardzo duże. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czy popularne wersje coli: takie jak cola zero czy cola light, dostępne także w wersjach smakowych to zdrowa alternatywa dla słodkich gazowanych napojów czy też szkodliwa zachcianka, której spożycia powinniśmy unikać? Po pierwsze warto wziąć pod uwagę kwestię częstotliwości spożycia tego napoju. Jeśli zachowamy umiar sięgając po colę light, pijąc ją jedynie “od święta” to z pewnością lepiej sięgnąć po nią, niż klasyczną colę, która zawiera bardzo dużo cukru. Inaczej będzie wyglądać sytuacja, w której zakładamy regularne spożywanie coli light, traktowanie jej jako stały element codziennej diety. Wówczas warto poznać garść szczegółów na temat tego napoju i wyciągać na ich podstawie wnioski.
Czy Coca Cola Light jest rzeczywiście dietetyczna?
Cola light czy też zero nie zawiera w swoim składzie cukru. Co zdecydowanie jest jej atutem. Jednak, aby uzyskać słodycz w jej smaku, w miejsce zwykłego cukru umieszczono pozbawiony kalorii, syntetyczny związek słodzący. Obecność słodzika oznacza, że pomimo braku kalorii i cukru napój nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszego zdrowia, nie wpływa także korzystnie na odchudzanie i nie stanowi dobrego rodzaju wsparcia w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Naukowcy pochylili się na tym zagadnieniem i istnieje wiele badań, których wyniki wykazują że napój ten może mieć szkodliwy wpływ na naszą kondycję. Słodziki za sprawą swojego słodkiego smaku (mimo że nie mają kalorii, nasze kubki smakowe odbierają je jako coś słodkiego) pobudzają apetyt na słodycze. W efekcie cola light czy zero pita w roli napoju, który ma zaspokoić nasze zapotrzebowania na coś słodkiego, może spowodować, że nabierzemy jeszcze większej ochoty na słodycze, a utrzymanie diety stanie się znacznie trudniejsze.
Cola typu light w swoim składzie nie ma także tłuszczu, wydawać by się więc mógł że w połączeniu z brakiem cukru nie powinna wpływać na nasze zdrowie, pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy. Jednak w wielu badaniach klinicznych potwierdzono, że może mieć ona niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i może być jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób serca oraz rozwoju cukrzycy typu drugiego. Badania jednoznacznie wskazują, że już nawet jednak porcja tego sztucznie słodzonego napoju dziennie, może powodować podwyższenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu drugiego o 8 do 13%, względem osób, które nie stosują w swojej codziennej diecie tego rodzaju napojów. Tego typu napoje, zgodnie z wynikami badań, zwiększają także ryzyko wystąpienia chorób związanych z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.
Dodatkową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest kwestia gazowanego charakteru napoju. Istnieje wiele dowodów na to, że spożywanie gazowanych napojów zwiększa ryzyko przybrania na wadze, związane jest to z ryzykiem wystąpienia wzmożonego apetytu oraz kwestią rozciągania żołądka. Dodatkowo gazowane napoje i ich obecność w diecie przyczyniają się do utrwalania złych nawyków żywieniowych, co również skutkuje trudnościami w utrzymaniu diety.