Po odchudzaniu – co dalej?

Radość wynikająca ze zrealizowania swojego postanowienia jest nie do porównania z niczym innym. Zwłaszcza, jeżeli był to długoterminowy cel i wymagał od nas zmiany nawyków na wielu płaszczyznach. Ujrzenie upragnionej cyfry na wadze bez wątpienia jest pięknym momentem, jednak często nie wiemy jak powinniśmy postępować dalej. Przygotowany przez nas plan dotyczył utraty kilogramów, więc w takim momencie nie jest dziwnym fakt, że zadajemy sobie pytanie “co teraz?”. Podpowiemy, co zrobić, aby nasza praca nie poszła na marne i żebyśmy mogli cieszyć się wymarzoną sylwetką już zawsze.

Dieta, dieta i po diecie – czy aby na pewno?

Po pomyślnym schudnięciu może kusić nas całkowite porzucenie dotychczasowych nawyków i powrót do poprzednich. Czujemy, że powinniśmy sobie wynagrodzić okresy wyrzeczeń i ciągłego kontrolowania kalorii. Dajemy sobie wtedy prawo do wielu odstępst od rzeczy, które do tej pory sobie postanowiliśmy. Nie warto jednak ulegać takiej pokusie, ponieważ jest to prosta droga do szybkiego odzyskania zgubionych kilogramów. Nagła, duża zmiana w ilości dostarczanych kalorii lub przejście na jedzenie niezdrowych produktów niewątpliwie odbije się na naszym wyglądzie. Powinniśmy zamiast tego od nowa opracować strategię, która pozwoli nam cieszyć się wymarzoną wagą na zawsze. Należy również pamiętać o tym, że każdy wprowadzony przez nas aspekt ma ogromne znaczenie. Przykładowo, znaczne ograniczenie ćwiczeń może spowodować, że nasze ciało nie będzie prezentować się już tak dobrze, co niekoniecznie będzie oznaczało przybranie na wadze.

Przekuj swój sukces w styl życia

Najlepszym, co możemy zrobić po osiągnięciu swojego celu jest wyciągnięcie z tego procesu jak najwięcej dla własnego zdrowia. Warto zastanowić się co do tej pory udało się zmienić i jak się z tym czujemy, aby zauważyć, że cały proces odchudzania to nie tylko dieta, ale przede wszystkim zmiana swoich nawyków na zdrowsze. Zamiast rezygnować z dalszego dbania o swoje zdrowie, na przykład poprzez kontrolowanie tego jaki procent składników odżywczych dostarczamy codziennie z pożywieniem do organizmu, należy uznać to za normę. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko pewność, że zgubione kilogramy do nas nie wrócą, ale także utrzymujemy swój organizm w dobrej kondycji przez całe życie. Najcięższe do wykonania są zawsze pierwsze kroki, warto więc wykorzystać fakt posiadania ich już za sobą i z dotychczasowych nawyków uczynić swój nowy, stały styl życia.

Dieta odchudzająca, a dieta na co dzień

Odchudzanie wymaga zmniejszenia ilości dostarczanych kalorii, ale to nie jest jedyny okres, w którym powinniśmy zwracać na nie uwagę. Chcąc utrzymać wagę na konkretnym poziomie musimy od nowa obliczyć jakie jest nasze całkowite dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz stopniowo dążyć do osiągnięcia tej wartości. Nie należy robić tego jednak nagle, warto pomału zwiększać ilość kalorii w naszej diecie. Ważne jest też to, aby od czasu do czasu kontrolować swoją wagę i wymiary ciała, dzięki czemu będziemy w stanie na bieżąco dokonywać ewentualnych zmian i obserwować, w jaki sposób nasz organizm na nie reaguje. Mając już tak opracowany plan, warto dalej zgłębiać temat zdrowego żywienia, ponieważ ustabilizowana dieta jest najlepszą podstawą do wprowadzania kolejnych nawyków. Możemy więc zastanowić się nad czym w dalszym ciągu chcemy pracować, np. wymodelowaniem sylwetki, wybieraniu zdrowszych produktów, aby pomału móc wprowadzać czynności z tym związane i wyrabiać kolejne nawyki.