Czy jedzenie z puszki może być zdrowe?

Gotowe produkty z puszek mają wiele zalet. Są wygodne podczas transportu, nie tłuką się, zawartość nie przecieka i nie wylewa się. Niezastąpione podczas biwaków oraz górskich wycieczek. Mogą być też sposobem na zaopatrzenie się w niezbędną żywność na kryzysowe czasy. Puszkowane jedzenie jest chętnie wykorzystywane przez miłośników survivalu oraz tych, którzy lubią spędzać urlop w przyczepie kempingowej nad jeziorem. Wiele osób zastanawia się, czy jedzenie z puszki może być zdrowe. Czarny PR puszkowanym produktom robi niesławne aluminium oraz BPA. Dowiedz się, czy żywność z puszki jest naprawdę tak szkodliwa, jak się o niej często mówi.

Aluminium:

Surowiec ten jest stosowany do wyrobu puszek przeznaczonych na napoje gazowane, warzyw i owoców, na przykład groszku, kukurydzy i ananasa. Aluminium to glin w czystej postaci. Kontakt żywności zamkniętej w aluminiowym opakowaniu może skutkować przenikaniem tej substancji do żywności. Czy w związku z tym, ma to jakiekolwiek znaczenie i czy jest szkodliwe dla człowieka? W przypadku zdrowych, dorosłych osób, które nie mają problemów z nerkami aż 99 procent glinu przyjętego doustnie jest wydalane wraz z moczem. Osoby, których układ wydalniczy działa mniej efektywnie, na przykład u małych dzieci, osób starszych i schorowanych, a także u kobiet w ciąży, glin nie będzie wydalany z tak wysoka skutecznością. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o nałogowych alkoholików, których układ ten nie działa jak należy i do tego dochodzą problemy z nerkami. Jeśli już tak bardzo obawiamy się aluminium, powinniśmy zrezygnować także z jedzenia ryb, stosowania kosmetyków i środków czystości. Substancja ta jest bowiem zawarta we wszystkich wymienionych produktach. Jeśli jesteś zdrowy i sięgasz od czasu do czasu po żywność w puszce, nie masz powodów do obaw. Twój układ wydalniczy poradzi sobie z tak niewielka ilością glinu, jeśli przeniknie ona do pożywienia.

Czy jedzenie z puszki może być zdrowe? Bisfenol A:

BPA poprawia parametry technologiczne aluminium. Zapobiega on przedostawaniu się glinu do żywności. BPA został sklasyfikowany, jako substancja zaburzająca gospodarkę hormonalną człowieka, przy narażeniu na duże dawki. Według opinii niektórych naukowców niewielkie ilości BPA nie mają żadnego wpływu na ludzkie zdrowie. W 2015 roku przeprowadzono doświadczenie na gryzoniach, podając im duże dawki BPA. Okazało się, że gryzonie doświadczalne cierpiały na zaburzenia funkcjonowania nerek, wątroby oraz gruczołów mlekowych. Stosowanie BPA w produktach dla dzieci, które mają styczność z żywnością lub napojami, np. w butelkach, smoczkach, termosach, itp. jest zabronione przez Unię Europejską.

Czy można spożywać jedzenie w puszkach?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stanu zdrowia, wieku czy przebytych chorób. Zdrowa osoba może posiłkować się niekiedy jedzeniem z puszki, mając oczywiście na uwadze, że nadmiar, tak jak w przypadku rzeczy może zaszkodzić. Okazjonalne spożywanie puszkowane go groszku kukurydzy lub ananasów na pewno nie skończy się niewydolnością nerek czy nowotworem. Takie podejście jest prosta drogą do hipochondrii i stanów maniakalnych odnośnie własnego zdrowia. Nigdy nie dajmy się zwariować i nie wierzymy ekstremalnym opiniom. Jedzenie z puszki, jak było powiedziane powyżej jest wygodne i do tego smaczne. Możemy je zabrać na biwak w lesie lub camping. Stanowi też ono dobre uzupełnienie spiżarni w produktu pierwszej potrzeby na kryzysowe sytuacje, o czym wiedzą doświadczenie survivalowy oraz osoby zainteresowane tematem przetrwania w trudnych warunkach, tak zwani prepersi.