Gdzie zakupić żywność ekologiczną?

Zdrowe odżywianie to temat, który jest stale obecny w przestrzeni publicznej. Promocją zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety zajmują się nie tylko media, ale i osoby, które próbują na tym zarobić, nie mając przy okazji pojęcia o tym, czym tak naprawdę jest żywność ekologiczna. Wbrew pozorom takie produkty nie muszą być drogie i opatrzone naklejką ,,eko”. Dowiedz się, gdzie zakupić żywność ekologiczną, żeby nie przepłacać i aby miała ona faktyczną wartość:

Rodzime produkty:

  • Najprostszym sposobem na ekologiczne produkty jest kupowanie polskich wyrobów. Warzywa i owoce, które rosły w naszym klimacie nie są pryskane tak wieloma chemicznymi substancjami, jak, np. banany, awokado czy mandarynki, które aby dotrzeć do Polski w nienaruszonym stanie muszą być chemicznie zabezpieczone przed pleśnią, grzybem i szkodnikami. Jeśli chcesz mieć pewność, że jabłka lub gruszki pochodzą z ekologicznej uprawy, zorientuj się w swojej najbliższej okolicy, czy są gdzieś obok sady prowadzące ekologiczne uprawy. Jeśli nie, nic nie szkodzi. Wystarczy, że zamoczysz owoce i warzywa w wodzie z octem. Pozbędziesz się w ten sposób ewentualnych pozostałości chemicznych oprysków. Poza tym owoce z polskich sadów są i tak zdrowsze niż awokado z egzotycznego kraju.
  • Kolejnym ekologicznym produktem, który kupisz za niewielką cenę w każdym sklepie są kiszonki. To bogactwo witaminy C i pogromca wolnych rodników. Kiszonki podnoszą odporność i zapobiegają grzybicom. Do ich produkcji nie stosuje się szkodliwych substancji. Zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze i mandarynki.
  • Możesz poszukać dostawcy mięsa, który prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Zwracaj uwagę na to, jaką paszą były karmione zwierzęta. Dobra pasza podnosi wartość mleka, mięsa i jajek. Drób karmiony ekologiczną śrutą i paszą NON GMO daje jaja, które zawierają więcej kwasów omega. Jeśli dotąd spożywałeś produkty z marketu, po przejściu na eko mięso i jaja odczujesz kolosalną różnicę w smaku.

Sklep ekologiczny:

W sklepie z ekologiczną żywnością należy kupować produkty, takie jak czekolada, kakao lub słodycze. Z racji tego, że towary te pod względem składu są pozbawione syropu glukozowo-fruktozowego oraz konserwantów chemicznych, barwników, aromatów i polepszaczy smaku nadają się dla alergików i osób z cukrzycą. Tutaj musimy się liczyć z tym, że będą one droższe niż popularne słodycze sklepowe. W sklepie ekologicznym kupimy także mąkę, makarony bezglutenowe i inne produkty zalecane dla osób z alergiami.

Gdzie zakupić żywność ekologiczną oprócz tego?

Dobrą i zdrową, a także niedrogą żywność możesz kupić też w zwykłym sklepie. Nie nabieraj się na reklamę i duże napisy eko. Spora część rodzimych producentów oferuje świetnej jakości produkty spożywcze. Czytaj etykiety. Jeśli na opakowaniu widzisz oznaczenie, że coś jest bez cukru, odczytaj informacje na odwrocie pudełka. Może się bowiem okazać, że cukru, owszem nie ma, ale jest za to słodzik, syrop glukozowo – fruktozowy i masa chemicznych dodatków. Pamiętaj, że im krótszy skład tym produkt jest zazwyczaj bardziej wartościowy. W poszukiwaniu, jak najbardziej zdrowej żywności, możesz założyć własny mini ogródek. Nasiona kupisz bez problemu, także w sklepach internetowych. Jeśli mieszkasz w bloku, zamień balkon na ogródek. W donicach i skrzynkach możesz uprawiać pomidorki koktajlowe, truskawki, małą paprykę, zioła oraz wiele innych warzyw. Takie rozwiązanie daje Ci pewność, że warzywa, które spożywasz nie są niczym pryskane.
Świadome podejście do odżywiania jest konieczne do utrzymania dobrej formy i wigoru. Jeśli jesteś pasjonatem tematu, możesz zainteresować się szerzej tym zagadnieniem i samodzielnie zająć się przygotowaniem zdrowej żywności.