Nasz codzienny tryb życia jest coraz bardziej siedzący, mamy zdecydowanie zbyt mało ruchu, wiele godzin spędzamy przy komputerze. Również pandemia koronawirusa i wprowadzane obostrzenia mają zdecydowanie negatywny wpływ na naszą kondycję fizyczną: wielu z nas pracuje lub uczy się zdalnie a kluby fitness i siłownie pozostają od kilku miesięcy zamknięte. Zamknięcie w domu oznacza, że często jemy więcej słodyczy i słonych przekąsek oraz wybieramy “kanapowe” rozrywki. Przymusową izolację szczególnie odczuwają nastolatki ponieważ nie chodzą do szkoły i nie uczestniczą w obowiązkowych lekcjach wychowania fizycznego oraz zajęciach pozalekcyjnych takich jak SKS-y. Media wielokrotnie przywołują różne metody wf w formie zdalnej, takie ćwiczenia nie przynoszą jednak najczęściej pożądanego skutku. Z aktywnością fizyczną u młodych ludzi również przed pandemią nie było najlepiej – przykładem są tutaj liczne zwolnienia z wf. Wiele osób mówi o tym, że lekcje były prowadzone w sposób monotonny a w wielu szkołach brakuje podstawowego sprzętu sportowego. Warto jednak zachęcać nastolatki do aktywności fizycznej ponieważ jest to bardzo dobry pomysł spędzania wolnego czasu, który zaowocuje dobrym zdrowiem w przyszłości. Jak zatem powinny ćwiczyć nastolatki?
Zalety płynące z ruchu
Aktywność fizyczna to najlepszy prezent, jaki możemy zrobić naszemu ciału i naszej duszy. Nie od dziś wiadomo bowiem, że “w zdrowym ciele zdrowy duch”. Regularne treningi sportowe poprawiają postawę ciała, zwiększają siłę mięśni i poprawiają ich pracę oraz modelują sylwetkę. Będąc aktywnymi fizycznie, wzmacniamy możliwości oddechowe oraz odporność organizmu, spalamy zbędną tkankę tłuszczową oraz poprawiamy pracę naszych narządów wewnętrznych. Stajemy się silniejsi a krążenie krwi w naszym ciele jest lepsze. Regularna aktywność fizyczna zapobiega wadom postawy i złej sylwetce. Ponadto osoby, które ćwiczą rzadziej zapadają na choroby cywilizacyjne takie jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zawały serca, udary i wylewy czy nowotwory. Aktywność fizyczna to również lepsze samopoczucie i nauka konsekwencji oraz systematyczności co jest niezwykle ważne, szczególnie w młodym wieku. Nasz organizm potrzebuje regularnych treningów i uprawiania sportu.
Ćwiczyć można już od dziecka, ważne jest oczywiście aby ćwiczenia były dostosowane do wieku i możliwości poszczególnych osób. Każdy człowiek jest inny dlatego ćwiczenia najlepiej dobierać w sposób indywidualny. Warto również przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej odwiedzić ortopedę lub fizjoterapeutę, który może rozpoznać nawet najmniejsze wady postawy i zalecić dziecku konkretne ćwiczenia (lub odradzić niektóre aktywności fizyczne). Nastolatki mogą ćwiczyć samodzielnie, również w domu i w wolnym czasie.
Sport i ćwiczenia
Wszystko zależy od danej osoby – jeśli nastolatek ćwiczy chętnie i lubi sport, uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych lub coś trenuje, wówczas najczęściej ma wystarczającą dawkę aktywności fizycznej. Jeżeli jednak nie ćwiczy (zarówno w szkole jak i w domu) pewnie trudniej będzie zmotywować go do ruchu. Bardzo ważne jest zachęcenie nastolatka do aktywności fizycznej poprzez pokazanie różnorodnych form aktywności i zestawów ćwiczeń. Wówczas dziecko może przekonać się do konkretnych ćwiczeń lub aktywności i wykonywać je chętniej. Jeżeli dziecko nie lubi konkretnej dyscypliny, nie zmuszajmy go do niej lecz zadbajmy aby samo mogło wybrać atrakcyjną formę treningu.
W przypadku nastolatków najlepszym rozwiązaniem będzie full body workout czyli rozwijanie mięśni i partii całego ciała, total body conditioning czyli trening pozwalający na zwiększenie kondycji i modelowanie całego ciała lub zajęcia typu cross fit. Dobrym rozwiązaniem są różne gry i sporty zespołowe takie jak piłka nożna, siatkówka i inne. Nastolatki mogą także skorzystać z zajęć aerobiku lub ćwiczeń na piłkach (fitball). Dobrym sposobem na aktywność fizyczną jest pływanie (poprawia ogólną postawę ciała, wspomaga kręgosłup i jest zalecane przy wadach postawy), bieganie (jogging) lub joga. Joga jest dobra dla każdego, można zacząć od najprostszych pozycji by z czasem przejść do trudniejszych, można również ćwiczyć samodzielnie i w domu. Joga jest również świetnym rozwiązaniem na bóle kręgosłupa lub polecanym odpoczynkiem po wielu godzinach nauki zdalnej.
Treningi powinny odbywać się regularnie, od 3 do 5 razy w tygodniu.
Niezależnie od tego, jaką aktywność fizyczną wybiera nastolatek, warto wspierać go w ćwiczeniach i dokonywanych postępach zawsze pamiętając o tym, że ćwiczenia pomagają zwiększyć sprawność, zachować zdrowie oraz poprawić kondycję. A to najważniejsze ponieważ zaprocentuje w przyszłości, w dorosłym życiu każdej młodej osoby.