Czym jest i jak leczyć złamanie kręgu?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi ma problemy ze zdrowiem.I to w różnym stopniu.Jedni mają problemy z nogami czy stawami a inni z sercem, wątrobą itp. Niestety istnieją także dość poważniejsze przypadłości. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić wszystko na temat zagadnienia typu złamanie kręgu. Zatem jeśli ktoś szuka jakichkolwiek informacji na ten temat to warto, aby zapoznał się z treścią tekstu. Być może treść okaże się dla kogoś bardzo pouczająca i interesująca.

Czym jest złamanie kręgu?

Na pewno każdy z Was zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dla człowieka kręgosłup. Wszystko przez to, że wykonuje on dość ważne zadania statyczne. Ale to nie wszystko. Służy on także do ochrony narządów wewnętrznych i rdzenia kręgowego. Dodatkowo, co jest w tym przypadku istotne, kręgosłup umożliwia nam ruch. Warto dodać, iż zdrowy kręgosłup jest i powinien być bardzo stabilny. Każdy z lekcji biologii powinien wiedzieć, że składa się on z siedmiu kręgów szyjnych, dwunastu kręgów piersiowych, pięciu odcinków lędźwiowych, pięciu połączonych krzyżowo i czterech do pięciu kręgów kości ogonowej.

Niestety czasami bywa tak, że może dojść do złamania któregokolwiek kręgu. Może się to stać poprzez jakiekolwiek uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku samochodowego, rowerowego czy też motocyklowego, skoku do wody, upadku, uprawiania wymagającego sportu. Jak do tego dokładnie dochodzi? Wszystko przez to, że ludzkie mięśnie nie są w stanie w żaden sposób wchłonąć mocnych uderzeń. Do tego nasz kręgosłup jest hamowany tylko i wyłącznie z jednej strony podczas upadku. Dlatego też zdarza się tak, że ciało kręgowe uderza i pęka. A wtedy dochodzi niestety do złamania kręgów. Złamanie kręgów może dotyczyć wyrostka kolczastego, trzonu kręgowy lub łuku kręgowego.

Leczenie złamania

Warto dodać, iż najczęściej jednak zdarzają się lekkie złamania kręgów, z którymi można sobie poradzić. Jeśli diagnoza zostanie dobrze postawiona to i leczenie będzie skuteczne. Jak wygląda leczenie? Otóż chodzi przede wszystkim o odpoczynek, unieruchomienie w gorsecie oraz wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, które usprawnią ten proces. Jak tylko kręgi się zrosną to znaczy, że leczenie było skuteczne. Jeśli jednak zauważymy, iż po wygojeniu występują różnego rodzaju dysfunkcje, możemy zostać skierowani na rehabilitację.

Jak można rozpoznać złamanie? Otóż w tym celu dokonuje się badanie radiologiczne czyli tomografię komputerową, która pozwoli określić przede wszystkim typ złamania. Złamanie kręgów często objawia się tym, że następuje u chorego ból pleców. Może także występować zarówno drętwienie jak i mrowienie.