Czym są węglowodany złożone?

Czym właściwie są węglowodany?

Węglowodany należą do grupy składników odżywczych, które pełnią niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Złożone są one z atomów węgla, wodoru i tlenu. To węglowodany odpowiedzialne są za dostarczanie organizmowi niezbędnej do życia energii. Ale czym są węglowodany złożone? To cząsteczki, złożone z co najmniej dwóch cukrów prostych. W przypadku hydrolizy, czyli rozkładu węglowodanów złożonych, uzyskiwane są węglowodany proste, również pożytkowane przez organizm ludzki. Jak sama nazwa wskazuje, węglowodanyto związki węgla i wody.

Jak dzielimy węglowodany złożone?

oligosacharydy – najprostszymi olisacharydami są dwucukry z których najpopularniejszym jest sacharoza, laktoza, rafinoza, turanoza.
polisacharydy – grupa węglowodanów i zarazem biopolimerów, które są złożone z merów będących cukrami prostymi połączonych wiązaniami glikozydowymi, np. glikogen, chityna, skrobia, celuloza, dekstran.
Węglowodany złożone to elementy pojawiające się w bardzo szerokim wachlarzu produktów spożywczych, dostępnych na rynku. Nie wszyscy wiedzą, ale niezwykle duże pokłady tego składnika znaleźć możemy w takich produktach jak warzywa, owoce, makaron, ryż, kasza czy rośliny strączkowe.

Czym różni się węglowodan złożony od węglowodanu prostego?

Należy zwrócić uwagę, iż cukier cukrowi nierówny. Stąd podział. Generalnie chodzi o podatność na wchłanianie przez organizm ludzki. Cukry proste, wchłaniają si ę niemal natychmiast, często już trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej. Inaczej sprawa ma się z węglowodanami złożonymi. Tutaj proces ten trwa zdecydowanie dłużej, oraz jest zdecydowanie bardziej skomplikowany.

Gdzie szukać węglowodanów złożonych?

Przez wzgląd na fakt, iż węglowodany złożone maja charakter prozdrowotny, stosuje się je często w zbilansowanej diecie. Można je znaleźć w następujących produktach:

  • otręby
  • gryka
  • kukurydza
  • jęczmień
  • kiełki pszenicy
  • mąka kukurydziana, skrobia ziemniaczana, owies, makarony, ryż, pieczywo pełnoziarniste, warzywa korzeniowe, musli, groch , soczewica, bób oraz w wielu innych produktach pochodzenia naturalnego.

Zaburzenia glikemii czyli komplikacja zdrowotna wynikająca z niewłaściwych nawyków żywieniowych, to jedna z chorób cywilizacyjnych dotykająca coraz więcej osób. Produkty niskiej jakości, brak właściwej ilości dobrych węglowodanów, brak ruchu, ale przede wszystkim zbyt duża ilość przyjmowanych cukrów, to główne przyczyny takiego stanu rzeczy. Najwłaściwszym zaleceniem dietetycznym, jeśli chodzi o leczenie i profilaktykę tego zaburzenia są takie plany żywieniowe, które są bogate właśnie w węglowodany złożone, o niskim indeksie glikemicznym. Produkty zawierające ten składnik, pozwalają efektywniej kontrolować stężenie glukozy we krwi. Bardzo ważnym efektem przyjmowania węglowodanów złożonych jest również dostarczanie solidnej porcji energii, bez zbytniego obciążania trzustki, co jest szczególnie ważne dla diabetyków. Dla tej grupy ludzi, węglowodanów złożonych najlepiej szukać w: fasoli, szpinaku, pomidorach, orzechach czy pełnych ziarnach.

Przykłady potraw z dużą dawką węglowodanów złożonych

  • Makaron pełnoziarnisty z tuńczykiem i suszonymi pomidorami,
  • Pieczone ziemniaki z sosem śmietanowo- cebulowym,
  • Pełnoziarniste pieczywo z jajkiem na twardo i szczypiorkiem,
  • Sałatka z warzyw z dressingiem z oleju lnianego,
  • Zapiekanka z cukinii z soczewicą,
  • Ryż brązowy z warzywami i kurczakiem po chińsku