Jak nie przeciążyć organizmu podczas ćwiczeń.

Jak ćwiczyć, aby nie nabawić się problemów

\Nie od dziś wiadomo ,że ruch i aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i życia. Jednak ich nieodpowiednie i nadmierne ilości ćwiczenia mogą nam bardziej zaszkodzić iż pomóc. Zbyt intensywna eksploatacja mięśni może spowodować cały szereg schorzeń i komplikacji zdrowotnych.

Zbytnia intensywność ćwiczeń mięśni

Wpływ zbyt intensywnych ćwiczeń.
Kiedy już nadchodzi ten moment, i podejmujemy decyzję o rozpoczęciu regularnej aktywności fizycznej i związanych z nią ćwiczeń, w jednej chwili zauważamy całą masę pozytywnych skutków dla naszego zdrowia i ciała. Ćwiczenia i ruch, pozytywnie wpływają nie tylko na nasze ciało i jego fizyczny aspekt, ale również a przede wszystkim na stan ducha i kondycję psychiczną. Lecz niestety. Jeśli czegoś w życiu jest zbyt wiele, traci to swoje magiczne właściwości. Wtedy właśnie mogą zacząć się schody w postaci przeciążeń mięśni a co za tym idzie z bólem i rezygnacją z dalszych ćwiczeń.
Ćwiczenia i ich intensywność zawsze powinny być zróżnicowane przez wzgląd na wiek, budowę bądź sprawność danych osób, dla których są przeznaczone. Również stan zdrowia, przebyte choroby czy rodzaj przyjmowanych leków, również wpłyną negatywnie na mięśnie osoby ćwiczącej.

Przeciążenia mięśni a wpływ nadmiernych ćwiczeń

Mięśnie, jako elementy naszego ciała, zbudowane są z tkanki mięśniowej której zadaniem jest ochrona struktury kości oraz stawów. W zależności od budowy ciała, mięśnie mają różną budowę i różna jest ich wielkość.
Jednym z poważniejszych schorzeń jakich można się nabawić zbytnio przeciążając mięśnie, jest tzw. opóźniona bolesność mięśniowa. Dla potencjalnego Kowalskiego przypadłość ta znana jest pod potoczną nazwą zakwasów. To bóle mięśni pojawiające się drugiego dnia po ćwiczeniach. Przy intensywnych ćwiczeniach podaż tlenu jest niewystarczająca i dochodzi do fermentacji i produkcji kwasu mlekowego. Stąd ból.
Aby nie przeciążyć organizmu podczas ćwiczeń, ale oczywiście nie jest to jedyny warunek, należy przeprowadzić rozgrzewkę. Rozgrzanie danych partii ciała i mięśni sprawi, że ewentualne skutki jakie mogą pojawić się po wysiłku fizycznym, będą mniejsze i mniej dokuczliwe.
Innym skutkiem zbyt dużej intensywności ćwiczeń jest tzw. bolesność mięśniowa. Schorzenie to jest następstwem rozciągania się mięśni podczas zbyt intensywnej ich eksploatacji. Przyczepy mięśniowe oddalają się od siebie, tworząc obrzęk i ból. Bolesność mięśniowa może nas spotkać nawet podczas chodzenia, kucania czy innych codziennych czynnościach, przed którymi z wiadomych względów nie wykonujemy rozgrzewki. Mikro urazy włókien mięśniowych podczas zbyt intensywnych ćwiczeń to skutek napinania się mięśni, zamiast ich skurczów.

O czym należy pamiętać rzucając się w wir ćwiczeń ?

Bez odpowiedniego przygotowania można doprowadzić do uszkodzeń i zbytniego przeciążenia mięśni. Bardzo ważne jest aby znaleźć idealny balans pomiędzy intensywnością ćwiczeń i swoimi predyspozycjami i warunkami fizycznymi. Nie każdy amator ćwiczeń jest w stanie dźwigać ciężary jak zawodowy ciężarowiec. Nie każdy biegacz amator, jest w stanie przebiec setkę w 10 sekund. Pamiętajmy o tych zasadach, aby nie narazić się na niepotrzebny ból oraz przymusową przerwę w ćwiczeniach. Lepiej ćwiczyć więcej serii po mniej powtórzeń, niż odwrotnie, Lepiej przebiec trochę krótszy dystans a nie mieć z tego powodu powikłań zdrowotnych, niż przebiec dystans dłuższy, udowodnić sobie że jednak damy radę, a następnego dnia cierpieć, nie mogąc się ruszyć z łóżka.