Bezpieczne odchudzanie – kilka ważnych zasad

Zbędne kilogramy to zmora wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Każdy kto choć raz podjął się walki z nimi wie, że nie jest to proste zadanie. Obecnie, wiele firm oferuje różnego rodzaju usługi w tym zakresie – tabletki, zioła i inne mieszanki. Prawda jest tak, że bez zmian w nawykach dotyczących odżywiania oraz ilości ruchu w ciągu dnia, wszelkie wysiłki spełzną na niczym. Zdrowe i bezpieczne odchudzanie powinno się zacząć przede wszystkim w głowie – od mocnego postanowienia o zmianie trybu życia oraz podejścia do jedzenia. Zanim rozpoczniemy proces odchudzania warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, którymi warto się wówczas kierować.

Świadome i rozważne odżywianie

Bardzo istotnym elementem zdrowego odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych. Wbrew pozorom, głodówka czy restrykcyjne diety zwykle nie przynoszą oczekiwanych efektów. Są to rozwiązania na chwilę, po całym procesie najczęściej wraca się do poprzedniej wagi, albo co gorsza doświadcza się efektu jo-jo. Zamiast katować się wiecznym uczuciem głodu i spadkiem energii, warto zainteresować się co tak naprawdę jest przyczyną nadmiernej masy ciała. Wbrew pozorom, nie są to jedynie słodycze i chipsy. Oczywiście nadmierna ilość cukru nie służy figurze, ale nie tylko ona powoduje tycie. Rozpoczynając świadomą dietę warto zamienić niektóre produkty na ich zdrowsze, mniej kaloryczne wersje. W ten sposób można nie tylko skutecznie zastąpić ulubione przekąski, ale i odkryć nowe smaki. Warto rozpocząć zmiany od zminimalizowania ilości spożywanych słodkości oraz wprowadzenia w to miejsce większej ilości owoców i warzyw. Organizm z pewnością będzie wdzięczny za zapewnienie mu większej dawki witamin. Warto zrezygnować także z białych produktów zbożowych, na rzecz ich pełnoziarnistej wersji, a tłuszcze zwierzęce dobrze jest zamienić na te pochodzenia roślinnego. Z mięsa najlepszym wyborem będzie kurczak oraz różnego rodzaju ryby, przy czym warto zwrócić uwagę na sposób ich przygotowania. Dobrym pomysłem będzie pieczenie potraw zamiast smażenia – w ten sposób minimalizujemy ilość tłuszczu. Warto planować posiłki tak, by były one regularne, w żadnym wypadku nie należy rezygnować ze śniadania, a ostatni posiłek warto spożyć 2-3 godziny przed snem. Należy pamiętać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu – zalecane jest wypijanie około 2 litrów płynów dziennie.

Przyjemna aktywność fizyczna

Podobnie jak w przypadku diety, rozpoczynając przygodę z ćwiczeniami fizycznymi, do niczego nie powinniśmy się zmuszać. Zdrowe odchudzanie polega na robieniu czegoś dla siebie, a nie wbrew sobie. Obciążanie się katorżniczymi treningami nie tylko może skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej, ale także zaszkodzić zdrowiu. Czasami nie trzeba wcale kupować drogich karnetów na siłownię, czy katować się długodystansowymi biegami. Nasz organizm powinien stopniowo być przyzwyczajany do różnego rodzaju aktywności. Warto stopniowo wprowadzać drobne aktywności, takie jak szybki spacer, czy inny, nieobciążający sport. Bardzo ważne jest, by mimo zmęczenia jakie powoduje taka aktywność, przynosiła ona także radość i poprawiała samopoczucie.

Zdrowy sen i redukcja stresu

Dieta i ruch to zwykle jedyne tematy poruszane w przypadku problemu ze zrzuceniem wagi. Mało kto wie, jak wiele dla organizmu znaczy odpowiednio długi, zdrowy sen, a także jak bardzo destrukcyjnie wpływa na niego długotrwały stres. Według wielu badań zbyt mała ilość snu powoduje znacznie większe poczucie głodu, a często niepohamowany apetyt. Co więcej, długość i jakość snu ma wpływ również na funkcjonowanie układu trawiennego. Osoby, które się wysypiają, zwykle mają znacznie lepszy metabolizm. To samo dotyczy osób, które nie mają problemu z nadmiernym stresem. Oczywiście całkowita eliminacja stresu nie zawsze jest możliwa, ale biorąc pod uwagę to, jak jego ograniczanie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie – naprawdę warto.