Jak witaminy wpływają na stan skóry?

Chcąc zadbać o wygląd naszej skóry, najczęściej od razu zaczynamy przeglądać propozycje kolejnych kosmetyków. Producenci obiecują spektakularne efekty, jednocześnie dyktując wysokie ceny. Tymczasem może się okazać, że potrzeba naprawdę niewiele. Wiemy, że dieta ma wpływ na stan cery, jednak najczęściej bierzemy wówczas pod uwagę ograniczenie słodyczy i słonych przekąsek. A powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość konkretnych witamin w produktach, po jakie sięgamy, ponieważ zadziałają one pozytywnie nie tylko nakładane na skórę w kremach czy balsamach, lecz także dostarczane od wewnątrz.

Ulubione witaminy skóry

Witaminy kryją w sobie wiele działań, których szukamy w drogich kosmetykach. A one przecież są na wyciągnięcie ręki. Pomagają uelastycznić skórę, nawilżają, likwidują przebarwienia, leczą trądzik, spowalniają procesy starzenia się skóry… Ich niedobór w wielu przypadkach wyraźnie odbija się na cerze, która staje się przesuszona, łuszcząca się, a także pojawiają się na niej niedoskonałości. Po jakie witaminy więc warto sięgać?

Witamina A

Przede wszystkim mobilizuje odbudowę tkanek. W skórze właściwej odpowiada za większą produkcję kolagenu oraz elastyny, które nadają naszej skórze jędrności. Bardzo dobrze radzi sobie z drobnymi zmarszczkami, wygładzając je. Ponadto chroni przed wysuszeniem i pomaga uregulować pracę gruczołów łojowych. Witamina A pomaga również zachować równomierny koloryt cery – niweluje przebarwienia, a nawet sprawia, że piegi stają się mniej widoczne. Pochodne witaminy A wykorzystuje się między innymi w leczeniu atopowego zapalenia skóry, trądziku, łuszczycy. Źródłem witaminy A są: jaja, ser, masło, tłuste ryby, a także żółte, pomarańczowe oraz zielone owoce i warzywa.

Witamina E

Często nazywana jest witaminą młodości. Jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy wśród witamin, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki, a tym samym spowalnia procesy starzenia. Przyczynia się do ujędrnienia skóry, poprawy nawilżenia oraz zwiększa produkcję kolagenu. Witamina E może być pomocniczo stosowana w leczeniu łuszczycy, podrażnień czy trądziku. Można ją znaleźć między innymi w: oleju słonecznikowym, rzepakowym, oliwie, kiełkach pszenicy, orzechach, rybach, szpinaku. Najlepiej jest sięgać po te produkty jak niemniej przetworzone, ponieważ witamina E rozkłada się pod wpływem obróbki termicznej.

Witamina C

Jest przeciwutleniaczem tak jak witaminy A i E. Oprócz zwalczania wolnych rodników przyczynia się do utrzymania młodego wyglądu skóry, biorąc udział w produkcji kolagenu. Niweluje przebarwienia oraz rozjaśnia cerę, ograniczając wytwarzanie melaniny. Przyczynia się do lepszego ukrwienia skóry oraz szybszego powstawania kwasu hialuronowego. Witaminę C można znaleźć w: owocach cytrusowych, natce pietruszki, papryce, ziemniakach czy truskawkach.

Witamina D

Wspiera układ odpornościowy skóry dzięki swoim działaniom przeciwzapalnym. Pomaga łagodzić reakcje alergiczne i stany zapalne. Przy zachowaniu prawidłowego stężenia tej witaminy w organizmie skóra sprawniej się regeneruje i rzadziej ulega przesuszeniu. Witamina D wykorzystywana jest w leczeniu łuszczycy, a jej odpowiedni poziom jest ważny również w przypadku atopowego zapalenia skóry czy trądziku. Witamina D wytwarzana jest przez organizm na skutek ekspozycji skóry na słońce (w ciągu dnia powinno być to około 20 minut) lub może być pozyskiwana z pożywienia. Jej źródłem są na przykład: jaja, tłuste ryby, nabiał, mak, soja, migdały.

Grupa witamin B

W grupie witamin B znajduje się aż 9, które działają pozytywnie na naszą skórę. Są to witaminy: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B10, B12 oraz B15. Większość z nich pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych skóry, gojeniu się ran oraz w regulacji produkcji sebum, dzięki czemu są bardzo pomocne w czasie leczenia trądziku. Ponadto odpowiadają za utrzymanie nawilżenia i równomiernego, zdrowego kolorytu cery. Działając utleniająco oraz biorąc udział w produkcji kolagenu, spowalniają tworzenie się zmarszczek. Witaminy B łagodzą także oddziaływanie promieniowania UV na naszą skórę. Źródła witamin B to między innymi: orzechy, ryby, warzywa strączkowe, jaja, mleko czy ziemniaki.

Witamina K

Jest jednym z podstawowych składników potrzebnych do prawidłowego krzepnięcia krwi, wzmacnia również ściany naczyń krwionośnych. Ponadto działa łagodząco w przypadku podrażnień i zaczerwienień. Dlatego jest szczególnie wskazana dla cery naczynkowej. Źródłem witaminy K są: jaja, awokado, pomidory, nabiał oraz zielone liście warzyw.

Witaminy mogą odgrywać dużą rolę w codziennej pielęgnacji naszej skóry. Nie tylko wykażą się działaniem profilaktycznym, opóźniając procesy starzenia czy chroniąc skórę przed wysuszeniem i przebarwieniami, lecz także przyczynią się do złagodzenia występujących już stanów chorobowych. Dlatego warto uwzględniać je, planując swoją dietę.