Czy istnieje możliwość zamiany tłuszczów w mięśnie?

Mięśnie zbudowane są głównie z białek, aminokwasów i wody. W mięśniach występuje też niewielki udział trójglicerydów i glikogenu. Natomiast tkanka tłuszczowa zbudowana jest z adipocytów, których zadaniem jest gromadzenie tłuszczu. Przekształcenie w jakimkolwiek procesie biochemicznym jednej komórki w drugą lub na odwrót jest nierealne. Jeśli masz wątpliwości, co do tego, czy istnieje możliwość zamiany tłuszczów w mięśnie, to odpowiedź jest krótka i prosta – nie da się tego zrobić. Mimo tak jednoznacznej odpowiedzi, powinieneś zastanowić się, co możesz zrobić dla poprawy kondycji i swojej masy mięśniowej, aby wykorzystać ją w pełni. Z poniższego artykułu dowiesz się także, dlaczego dochodzi do zjawiska otłuszczenia mięśni i czy można z tym coś zrobić.

Dlaczego mięśnie stają się bardziej otłuszczone?

Masa mięśniowa do wzrostu potrzebuje odpowiedniego treningu. Nie bez znaczenia jest także odpowiednio zbilansowana dieta, która pomoże masie mięśniowej rosnąć. W diecie nie może zabraknąć składników wysoce energetycznych i odżywczych. Jeśli trenujesz, ale nie widzisz efektów, to być może Twoim problemem jest wykonywanie ćwiczeń, które nie wykorzystują potencjału Twojej masy mięśniowej. Taka sytuacja będzie prowadziła do zaniku tejże masy, co uwidoczni się małym przyrostem mięśni. Tkanka mięśniowa, która nie wykonuje żadnej aktywności, obrasta tłuszczem i włóknieje. Ponadto zwiększa swoje możliwości gromadzenia trójglicerydów wewnątrz mięśniowych.

Czy można budować masę mięśniową i spalać tłuszcz równocześnie?

Osoby początkujące z nadwagą są bardzo podatne na wszystkie bodźce związane z aktywnością fizyczną i dietą. Wówczas nawet przy źle zaplanowanym treningu bardzo często dochodzi do budowania masy mięśniowej przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej. Kolejnym ułatwieniem dla budowania masy mięśniowej i równoczesnym spalaniu tłuszczu jest powrót do treningów po przerwie. Tak zwana pamięć mięśniowa odpowiada za zjawisko dekompozycji, polegające na spalaniu tłuszczu i budowaniu masy. Kiedy mięśnie były wytrenowane wcześniej, łatwiejszy jest powrót do formy. W innych przypadkach dokonanie tych dwóch rzeczy naraz jest praktycznie niemożliwe. Dlatego osoba, które stale trenuje, powinna skupić się na jednym zagadnieniu. Jeśli budowa masy mięśniowej, to nie spalanie tłuszczu. Jeśli zaś chcemy zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, wówczas na boczny tor powinniśmy odstawić budowanie masy mięśni.

Czy istnieje możliwość zamiany tłuszczów w mięśnie w inny sposób?

Osoby, które obiecują, że dzięki ich treningom tłuszcz zamieni się w mięśnie, raczej nie są ekspertami w tym temacie. Dobrze dobrany trening wykorzystuje potencjał masy mięśniowej. Bierze pod uwagę wiele czynników, choćby to czy wcześniej już trenowaliśmy. Poza tym nie uda się dojść do wymarzonej formy bez odpowiedniej diety. Treningi, które są obliczone na wzrost mięśni muszą uwzględniać zapotrzebowanie organizmu na energię oraz składniki odżywcze. Jak było powiedziane powyżej, możemy odnieść niekiedy wrażenie, że tłuszcz zamienia się w mięśnie. Ma to miejsce w przypadku osób otyłych, które zaczynają trenować i stosować dietę. Wówczas to nie tłuszcz zamienia się w masę mięśniową, ale zachodzi równoległe zjawisko spalania tkanki tłuszczowej oraz budowanie masy mięśni. Po pewnym czasie regularnych treningów organizm przyzwyczaja się do aktywności. Wtedy, wiele osób zauważa, że ciężko im dalej rozbudowywać mięśnie lub chudnąć. To znak , że czas na zmianę treningu i diety. Pamiętajmy, że gdyby możliwym było zamienienie tłuszczu w mięśnie, to niektórzy z aktywnie trenujących nie mieliby ani grama tłuszczu, gdyż każda ich komórka tłuszczowa zostałaby zamieniona w masę mięśniową. To absurdalny i dosyć śmieszny pomysł, dlatego bądźmy rozsądni i wybierajmy doświadczonych doradców żywieniowych oraz trenerów.