Czy jest dieta nisko węglowodanowa?
Czy możliwe jest życie, bez chleba , ziemniaków czy wyrobów pszennych? Pewnie tak. Ale czy aby jest ona smaczna i zdrowa? Spróbujmy to przeanalizować. Okazuje się że dieta nisko węglowodanowa, to niezwykle skuteczna metoda zrzucenia zbędnych kilogramów a także dążenia do wymarzonej sylwetki. Polega ona na znacznym lub niemal całkowitym ograniczeniu węglowodanów, a przez to ze zwiększeniem spożycia białek i tłuszczów. Wg zwolenników tej diety, ma ona za zadanie w szybkim tempie pomóc zredukować zbędną masę ciała.
Cechy charakterystyczne i podstawowe zasady diety nisko węglowodanowej?
Dieta nisko węglowodanowa to przede wszystkim jadłospis o znacznie zmniejszonej ilości węglowodanów czyli głównego dostarczyciela energii do organizmu. Według standardów prawidłowo zbilansowanej diety, węglowodany powinny dostarczać organizmowi około 50 – 6- % kalorii. W diecie tzw. low carb czyli o niskiej zawartości węglowodanów, proporcja wynosi zaledwie 40% lub nierzadko mniej.
Według innych standardów dieta nisko węglowodanowa to taka, w której „węgle” zaopatrują organizm w mniej niż 26% wszystkich kalorii. Jest to dość uboga ilość, gdyż w przeliczeniu na jednostkę wagi, gram, wynosi ona zaledwie 130 gramów dziennie, co jest zaledwie 30 gramami więcej od minimum. Poniżej 100 gram bowiem, istnieje poważne ryzyko zaburzeń metabolicznych, prowadzących do zwiększonego ryzyka kamicy nerkowej.
Dieta nisko węglowodanowa – efekty
Omawiana dieta, to jedna z najskuteczniejszych metod odchudzania czyli spalania tkanki tłuszczowej jaka zna świat. Jej skuteczność w znacznym stopniu wyprzedza skutecznością inne diety i popularne metody odchudzania. Zwłaszcza gdy okazało się, że modne niegdyś diety niskotłuszczowe, nie przynosiły spodziewanych efektów a często wręcz działały odwrotnie do zamierzeń. Skoro więc nie ograniczenia tłuszczu, to czego? Tak narodził się pomysł ograniczenia węglowodanów.
Zasada działania diety nisko węglowodanowej polega na tym, że węglowodany w organizmie mają działanie stymulujące dla wydzielania się insuliny. Ta z kolei sprawia, że tłuszcz odkłada się w większym stopniu. Jeśli więc zmniejszy się ilość węglowodanów a przez to insuliny, tłuszcz nie będzie aż tak bardzo gościł się w organizmie.
Z przeprowadzonych przez dietetyków badań wynika że stosowanie diety nisko węglowodanowej w okresie 6 miesięcy, w stosunku do diety niskotłuszczowej w tym samym okresie czasu, dało zdecydowanie lepsze efekty odchudzania a przez to zadowolenia ze stosujących tę metodę. Co prawda już po 12 miesiącach stosowania wyniki nieco się wyrównały, jednak zaufanie do diety nisko węglowodanowej pozostało. Stąd wniosek, że stosowanie diety tej. daję pożądany efekt, jednak w okresie krótkoterminowym. Za to oprócz efektu zrzucenia zbędnego balastu, pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom glukozy we krwi.
Pozostałe plusy diety nisko węglowodanowej
Badania przeprowadzone pod kątem spożycia zmniejszonej ilości węglowodanów, przyniosły też kilka zaskakująco dobrych informacji, a mianowicie:
- lepsza kontrola przebiegu cukrzyce
- zmniejszenie otłuszczenia wątroby
- złagodzenie bólu pacjentów cierpiących na zwyrodnienie stawów kolanowych.
- złagodzenie objawów epilepsji
- zdecydowane korzyści podczas leczenia nowotworów czy stwardnienia rozsianego.
Reasumując
Dieta nisko węglowodanowa, jeśli jest stosowana w zdrowy sposób, może przynieść zdecydowanie więcej korzyści niż skutków ubocznych. Nie należy jednak przesadzać z nadmiernym ograniczeniem źródła energii, gdyż można sobie tym niepotrzebnie zaszkodzić i zamiast cieszyć się z wymarzonego efektu odchudzania, można po psuć zdrowie, a to już poważniejsza sprawa.