Trening? Po co to komu?
Wielu z nas często zastanawia się, jakby to było, gdybyśmy wyglądali jak greccy bogowie, bądź herosi. Chodzi generalnie o to, aby nasze ciała nabrały atletycznego wyglądu. Może atletycznego, to zbyt daleko posunięte stwierdzenie, jednakże zależy nam na zdrowej, szczupłej i wysportowanej sylwetce. Niestety nic nie przyjdzie samo. W sezonie zimowym, kiedy ubieramy na siebie kilka warstw ubrania, sylwetka niekoniecznie musi być idealna. Inaczej sprawa wygląda w lecie, gdy eksponujemy więcej odkrytego ciała. Jak już wspomniano wcześniej, trening nie zawsze jest rzeczą przyjemną, często wręcz uciążliwą i męczącą. Dlatego warto zaplanować, co, jak i ile razy ćwiczyć, aby założony sobie wcześniej cel, osiągnąć.
Warto układać plan ćwiczeń
Jest to ważne, gdyż ćwicząc dany zestaw ruchów, z czasem będziemy mogli podnosić sobie poprzeczkę coraz wyżej. Dobrym sposobem na planowanie ćwiczeń, jest sporządzanie rozpiski poszczególnych ćwiczeń oraz ilości ich powtórzeń. Jest to o tyle ważne, gdyż działa motywująco. Motywująco w tym aspekcie, że jakby zmusza nas do wykonywania kolejnych dni ćwiczeń, pod ryzykiem przerwania serii i trudniejszego przez to powrotu do normalnego trybu ćwiczeniowego. Często zdarza się że ćwiczący pomijając dany dzień treningowy, wypadają z rytmu, do którego wcale nie łatwo jest się później zmobilizować. Należy pamiętać, żeby co kilka dni treningowych robić sobie dzień odpoczynku. Jest to niezwykle ważne w kontekście potencjalnych kontuzji mięśniowych. Każdy dzień odpoczynku, to czas na zregenerowanie organizmu, aby mógł on sprawnie reagować na kolejne dni treningowe.
Sam trening to tylko połowa sukcesu
Ćwicząc, w pewnym sensie uszkadzamy mięśnie, gdyż są one w danej chwili narażone na zwiększone obciążenie, a co za tym idzie, są bardziej podatne na kontuzje. Jak już wspomniano wcześniej, ważny jest odpoczynek. Ale nie tylko on jest wpływa na poprawne funkcjonowanie organizmu. Bardzo ważną rolę odgrywa również zbilansowana dieta. W zależności od tego, jaki cel dzięki ćwiczeniom chcemy osiągnąć. Czy zależy nam na zbudowaniu masy mięśniowej, na poprawie wyglądu i smukłości sylwetki, czy też po prostu na zrzuceniu zbędnych kilogramów. planowanie ćwiczeń, odgrywa bardzo ważną role w prawidłowym harmonogramie treningu. Działa zarówno mobilizująco, jak i motywuje do ciągłego podnoszenia sobie poprzeczki. Planując ćwiczenia, warto rozpisać rodzaj wykonywanej czynności i ilość jej powtórzeń. Dobrze zrobić to z kilku, kilkunastodniowym wyprzedzeniem. Warto się mentalnie przygotować na to co będzie jutro, a jutro co pojutrze. Wielu znanych i szanowanych sportowców, tych którzy w swojej karierze mnóstwo potu zostawili w siłowniach, potwierdzą te słowa. Tylko systematyczność i plan działania, mogą przynieść pożądane skutki i pomóc ćwiczącemu w jak najszybszym osiągnięciu zamierzonego celu. Jeśli planujemy wyglądać dobrze w lecie, warto zaplanować ćwiczenia już w zimie, bo hak wiadomo nic nie przychodzi od razu a na efekty treningu, często trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Jednak zadowolenie jakie stanie się naszym udziałem po osiągniętym celu, będzie największą nagrodą za włożony w niego wysiłek i całą masę wyrzeczeń. Warto ćwiczyć, warto planować, warto wspiąć się na wyżyny swoich możliwości. Warto walczyć i udowodnić samemu sobie że dam radę, że jestem silny, że mam na tyle mocną motywacje, iż jestem wstanie sprostać wyzwaniu. Zwłaszcza teraz, gdy lato zbliża się wielkimi krokami.